Vzhledem k neexistenci uceleného Zemanova předvolebního programu vybral Demagog.cz prezidentovy sliby z 28 televizních a rozhlasových diskusí a rozhovorů v dalších médiích (seznam zdrojových pořadů). Tímto výstupem navázal na analýzu z března tohoto roku, kdy již prověřil část kandidátských závazků. V aktualizovaném hodnocení (celá analýza) projekt doplnil nové informace u některých slibů a také identifikoval dalších 6 předvolebních závazků Miloše Zemana.

Z nově hodnocených slibů Zeman porušil hned čtyři. Nedodržel své slovo, když prohlásil, že jeho kampaň bude stát pouhé dva až tři miliony korun. Ve skutečnosti svůj horní strop překročil více než dvanáctkrát, kdy na svou cestu na Hrad vydal přes 37 milionů korun. Navíc se mu také nepodařila kampaň v obamovském stylu, kdy chtěl vybírat finance hlavně od drobných dárců. Na rozdíl od svého amerického protějšku (kampaň 2012) Zeman drtivou většinu svých prostředků inkasoval od velkých dárců 

 

Jako porušený hodnotili analytici i závazek veřejně nekritizovat vládu nebo protikandidáty v prezidentské kampani, kdy Zeman tento slib nedodržel opakovaně. Při kritice vlády můžeme vzpomenout na slavné a poslední Hovory z Lán, kde prezident hodnotil, jak vláda podle něj naložila se služebním zákonem.

Pomyslnou červenou kartu dostal také za slib podpořit přebytkový rozpočet v dobách konjunktury. Ačkoliv česká ekonomika v posledních dvou letech rostla, hlava státu s připojením svého podpisu pod schodkový rozpočet problém neměla. Za deficit 70 miliard chystaný na příští rok dokonce Zeman ústy svého mluvčího ministra financí veřejně pochválil. 

Co se naopak prezidentovi daří dodržovat, je závazek neudělování milostí vyjma případů smrtelně nemocných vězňů. Zeman milostmi skutečně šetří a prozatím nevyhověl žádné z žádostí na svém stole.

Co zatím Zeman řešit nemusel, je jeho veřejný závazek abdikace v případě, že by se jej parlament rozhodl zažalovat u Ústavního soudu kvůli podezření z velezrady.

Pokud se krátce podíváme na některé závazky, které Demagog.cz analyzoval již minule, tak prezident úspěšně pokračuje v plnění slibu o návštěvě krajů České republiky (ve všech byl již dvakrát) či častější přítomnosti na schůzích komor parlamentu i vlády ČR.

Na druhou stranu setrvává v porušení především personálních slibů, kdy voličům v kampani říkal, že na Hrad si s sebou vezme pouze tajemníka a řidiče a nebude mít také žádné své poradce. Oba tyto závazky porušil Zeman téměř ihned po svém nástupu na Hrad.

Demagog.cz bude i nadále sledovat vývoj u jednotlivých slibů Miloše Zemana a průběžně ho v čase aktualizovat. 

Demagog.cz: Zeman porušil třetinu slibů, které dal voličům
Demagog.cz: Zeman porušil třetinu slibů, které dal voličům