Rastislav Maďar v rozhovoru sice uvádí:

Největší riziko představují nákazy přenosné bezkontaktně, zejména vzdušnou cestou nebo tzv. feko-orálně, například žloutenky. Krevní či pohlavní infekce vyžadují určité specifické okolnosti a jsou proto méně pravděpodobné."

Hned ale dodává: "Uprchlíci jsou na cestách dlouhou dobu, akutní nemoci proto většinou prodělají v průběhu svého putování, již před příjezdem k nám."

"Riziko nákazy od českých cestovatelů, kteří se před odjezdem do exotické ciziny dostatečně po zdravotní stránce nepřipraví a v místě pobytu podceňují prevenci infekcí, může být za určité situace větší než od imigranta. Tito cestující spoluobčané přitom žádné pocity ohrožení u zbytku společnosti nevyvolávají, i když by mohli," upozorňuje zároveň.

Autor rozhovoru dále mluví o zavlékání nemocí do Evropy, což Maďar komentuje následovně:

"Z medicínského pohledu jsou epidemie sice poměrně lehce představitelné, když se ale podíváme na evropské země, kam v minulosti směřovali a pořád směřují imigranti z chudých zemí ve velkém, ať už je to Francie, Velká Británie, Německo, nebo skandinávské země, k žádnému dramatickému zhoršení epidemiologické situace tam nedošlo. A to mluvíme o mnohem větším počtu osob, než kolik jich má být umístěno k nám."

Jeden z řady nešťastných titulků/perexů, chtělo by se říct. Ovšem problém nastává, je-li publikován takový zkreslený rozhovor na jednom z nejčtenějších českých zpravodajských serverů v době téměř celonárodní hysterie okolo příchodu uprchlíků. Takových zpráv se pak chytají populisté typu Tomia Okamury, který na svém pravidelném videoblogu publikoval příspěvěk s textem:

"Kvůli imigrantům hrozí v naší republice žloutenka, tuberkulóza či záškrt. Vláda ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL nás žene kvůli odsouhlasení přijímání tisíců imigrantů nejen do ekonomické a sociální katastrofy, ale ukázalo se, že také do zdravotní. Podle doktora Rastislava Maďara, který je prezidentem Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny, může vlna imigrantů mířící do České republiky představovat riziko nákazy infekčními nemocemi."

Zcela přitom samozřejmě pomíjí, že Rastislav Maďar ve svých odpovědích pravděpodobnost zavlečení chorob opatrně vyvrací.

Že podobné texty využijí politici snažící se resuscitovat svou politickou kariéru, se dá předpokládat. Nicméně na pováženou je také nezodpovědnost médií, která jsou v honbě za více kliky a sdíleními schopna publikovat texty se zcela zavádějícím vyzněním. 

V době publikace tohoto textu sdílelo příspěvěk Tomia Okamury přes 800 lidí a jeho sledovanost již atakovala metu 20 tisíc.