Radek John chybující

Hlavními tématy nedělních Otázek Václava Moravce bylo bilancování stavu české policie a boj proti extremismu. Václav Moravec ve studiu přivítal bývalé ministry vnitra Radka Johna z Věcí veřejných a sociálního demokrata Františka Bublana. Tuto dvojici doplnil nastupující ministr vnitra úřednické vlády Martin Pecina.

Z trojice výše jmenovaných nejhůř dopadl podle hodnocení Demagog.cz poslanec Radek John. Všechny faktické výroky, které v diskusi pronesl, byly buď nepravdivé, nebo zavádějící. Jeho snaha diskreditovat politické soupeře a obhájit vlastní kroky, které na ministerstvu vnitra provedl, se tedy minula účinkem.

Vaše miliardy, pane ministře

Radek John mluvil například o slibu, že po prvním roce v úřadu (2011), poroste rozpočet ministerstva vnitra každý rok o půl miliardy korun. Jeho nástupce Jan Kubice však podle slov Radka Johna schválil rozpočtový výhled, podle kterého má rozpočet ministerstva vnitra klesat každý rok o další miliardy.

Sám Radek John však v srpnu 2010 vyjádřil pouze úmysl stabilizovat rozpočet jeho resortu, s navýšením prostředků se ve světle úsporné politiky vlády nepočítalo. Pravdivé není ani tvrzení, že za ministra Jana Kubiceho přicházelo ministerstvo vnitra ročně o další miliardy – snižování se pohybovalo pouze v rámci stovek milionů korun.

V  kontextu nepravdivé kritiky Radka Johna vyznívá až groteskně fakt, že právě v době, kdy byl ministrem vnitra Radek John, klesl rozpočet tohoto ministerstva o 8,4 miliardy korun.

Rozprášení extremisté

Radek John sebechválou nešetřil – vyzdvihl zejména své úspěchy při boji proti extremismu, kdy tvrdil, že extremisty doslova rozprášil. Je pravdou, že v letech 2010 a 2011 probíhal soudní proces s osmi extremisty, kteří se měli dopustit trestného činu propagace nacismu, tento proces byl ovšem zahájen pouze 2 dny po nástupu Radka Johna do funkce ministra vnitra a jeho přínos k řešení této kauzy je tedy přinejmenším sporný. Pokud jde o demonstrace na Šluknovsku, ty skutečně probíhaly až po odvolání Radka Johna z pozice ministra vnitra. Napětí v této oblasti však panovalo již dříve, nepodařilo se nám však dohledat žádné opatření, které by Radek John přijal jako prevenci před eskalací násilí v této oblasti.

Pokud se podíváme detailněji na aktivity extremistů, již krátce po odchodu Radka Johna z funkce ministra vnitra proběhly prvomájové demonstrace, například v Brně či Přerově, kde se konal také další pochod v červenci. V srpnu a září eskalovalo násilí na Šluknovsku. Z těchto informací můžeme dovodit buď to, že Radek John k řešení extremistických nálad ve společnosti výrazným způsobem nepřispěl, nebo (pokud přistoupíme na jeho slova o rozprášení extremistů), že má extremistické hnutí v České republice výjimečně vysokou schopnost regenerace. Osobně raději doufáme v první možnost.

Styl Věcí veřejných

Pokud se podíváme na řadu starších analýz diskusí, kterých se zúčastnili zástupci Věcí veřejných, ukazuje se zde něco jako společná taktika členů této strany. Cíl je vždy stejný – diskreditovat soupeře a sebe sama vychválit, jak to jen jde. Takto samozřejmě fungují prakticky všichni „politici“ ve snaze se zalíbit potenciálním voličům. Poslanci Věci veřejných se však velmi často ohánějí pouze okřídlenými frázemi, bez ohledu na faktická data.

Autory dnešního textu jsou členové týmu Demagog.cz, Nikola Janíková a Filip Zajíček.